ÚvodO společnostiAktualityNepodceňujte ostrahu před kyber podvody

Nepodceňujte ostrahu před kyber podvody

26. července 2024 | Rubriky: Aktuality

Chraňte se před kybernetickými ryziky

Kybernetické hrozby jsou reálné a stále rostoucí. Dodržováním výše uvedených doporučení a zvážením pojištění kybernetických rizik můžete snížit riziko a lépe chránit své finance a osobní údaje. V každém případě buďte obezřetní a připravení na jakékoliv hrozby, které dnešní technologicky pokročilá doba přináší.

 

Jak se chránit před moderními kybernetickými hrozbami

V dnešní rychlé a technologicky pokročilé době se stále častěji setkáváme se sofistikovanými podvody, které mohou mít vážné finanční důsledky. Abychom vám pomohli ochránit se před těmito hrozbami, připravili jsme několik praktických rad a informací.

 

Jak se vyhnout podvodům po telefonu

Ve společnosti INSIA jsme nedávno zaznamenali případ, kdy se podvodníkům podařilo sofistikovaným postupem oklamat naši klientku. Podvodníci jí volali postupně, přičemž se vydávali za různé důvěryhodné osoby. Výsledkem bylo, že klientka podlehla jejich tlaku a její účet skončil v mínusu.

Nezapomínejte vždy dodržovat následující doporučení?:

  • Nikdy neposkytujte citlivé informace po telefonu: Banky ani pojišťovny nikdy nepožadují citlivé údaje, jako jsou PIN kódy nebo hesla, po telefonu.
  • Ověřujte si volajícího: Pokud máte podezření, zavolejte zpět na oficiální telefonní číslo instituce, ze které údajně volají.
  • Nepanikařte, dejte si na čas: Podvodníci často využívají tlak a naléhavost. Vždy si vyžádejte čas na rozmyšlenou a ověřte si informace.

Tomáš Brablec, ředitel IT, společnosti INSIA, dodává: "Obecně se dá říct, že věřit dnes nemůžete skoro ničemu. Podvrhnout telefonní číslo je dost jednoduché a tak nikdy nevíte, zda skutečně mluvíte s protistrannou, která o sobě tvrdí, že je tím, za koho se vydává. Jistou je, pokud jste hovor iniciovali vy. Já osobně nikomu nesděluji ani části osobních údajů. Zdánlivé dotázání na první a poslední číslo rodného čísla, totiž může být skrytý podvod. Jen si představte, že se vás jeden týden útočník zeptá na 1 a poslední a za nějakou dobu zavolá znovu a zeptá se na zbylá dvě.

Naštěstí už většina finančních institucí pochopila, že k osobním údajům je třeba se stavět obezřetně a začala nabízet bezpečnější způsoby ověření. Například vám pošlou “ověřovací zprávu” do mobilní aplikace. Takovému ověření můžete skutečně věřit a podvrhnout ji rozhodně není tak snadné, jako předstírat telefonát."

 

Kybernetické podvody a jak se proti nim chránit

Podvody v platebním styku a jiné kybernetické hrozby jsou stále častější. Česká národní banka upozorňuje na několik druhů podvodů, včetně phishingu, kdy podvodníci získávají přístup k citlivým údajům prostřednictvím falešných e-mailů nebo webových stránek. Doporučuje se:

  • Být obezřetní při otvírání e-mailů od neznámých odesílatelů.
  • Pravidelně aktualizovat software a používat silná hesla.
  • Neposkytovat citlivé informace na veřejných nebo nezabezpečených místech.

Další informace naleznete na webu České národní banky.

Naprostým základem by dnes mělo být nastavení dvoufázového ověření ve všech důležitých účtech. Samotné heslo je dnes naprosto nedostačující zabezpečení a zodpovědný poskytovatel služby by vám měl nabídnout i jinou alternativu. Princip tohoto zabezpečení je docela jednoduchý a vychází z předpokladu, že pokud se útočníkovi podaří překonat jednu ochranu, druhou a ve stejném čase, jen tak nepřekoná. 

 

Když už nic jiného, zabezpečte si Váš e-mail

Tomáš Brablec dále upozorňuje: "Skoro nikdo si neuvědomuje, jak je dnes e-mail důležitý. Chodí vám do něj informace o nutných platbách a když je nedostanete, často zapomenete a upomínka je na světě. E-mail je také zároveň místo, kam vám přijde odkaz pro zapomenuté heslo. Pokud se tedy útočník dostane do vašeho e-mailu, máte problém skoro všude.

Pokud to myslíte alespoň trošku vážně, zapomeňte na e-mail zdarma. Ostatně, můžete si sami vyzkoušet malé cvičení: Představte si, že vám nejde přihlásit se do e-mailu. Heslo se nedá nastavit nové a vy víte, že to co zadáváte, je správné. Tak a teď běžte na stránky vašeho poskytovatele e-mailu a najděte si telefonní číslo, nebo jiný kontakt, kam se máte v takovém případě obrátit? To je cena za službu zdarma. V případě problémů totiž nebudete mít snadný způsob řešení. Pokud tedy e-mail používáte i k důležitým věcem, vyplatí se do něj investovat."

 

Pojištění kybernetických rizik

Pojištění kybernetických rizik je účinným způsobem, jak se chránit před finančními ztrátami způsobenými kybernetickými útoky. Některé pojišťovny, jako například ČSOB, nabízejí pojištění internetových rizik, které pokrývá různé formy kybernetických útoků. Toto pojištění může zahrnovat:

  • Právní konzultace a IT asistenci.
  • Finanční náhradu vzniklé škody až do výše 500 000 Kč.
  • Ochranu proti podvodným telefonátům a dalším sofistikovaným útokům.

 

Pokud chcete poradit či sjednat pojištění, kontaktujte naše profesionály ze sítě INSIA.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

 

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn