ÚvodO společnostiAktualityPozor na dětské úrazy na trampolínách

Pozor na dětské úrazy na trampolínách

6. srpna 2024 | Rubriky: Aktuality

Pozor na dětské úrazy na trampolínách

Letní měsíce a prázdniny s sebou tradičně nesou zvýšené riziko úrazů ze sportovních i rekreačních aktivit. Lékaři ošetří dvojnásobek až trojnásobek běžného počtu zranění dětí a teenegerů. Nyní jim dominují nové fenomény, kterými jsou trampolíny a parkour, zatímco v minulosti řešili lékaři karamboly spíše z kol nebo in-line bruslí. 

Trampolíny

Trampolíny představují jednu z nejoblíbenějších zábav dětí. Záchranáři upozorňují, že jde aktuálně o nejrizikovější volnočasovou aktivitu. Více než třetinu úrazů tvoří zlomeniny, nicméně vyskytují se i vážná poranění hlavy a páteře či různá podvrtnutí.

Rizikové faktory:

  • selective-focus-shot-trampoline-parkna trampolíně skáče více dětí různého věku a hmotnosti;
  • nejzranitelnější jsou nejmenší děti, které mají ještě problém se stabilitou;
  • blízkost zahradní skalky nebo zídky, nebezpečí vážnějšího úrazu v případě vypadnutí mimo trampolínu;
  • necertifikované trampolíny, které se jeví při nákupu jako výhodnější, ale nemívají dostatečně zakryté pružiny po obvodu, v otvorech mezi nimi vzniká také mnoho úrazů končetin.

Než děcko začne skákat na trampolíně, je třeba si uvědomit, že prochází při vývoji řadou psychomotorických změn a je třeba správně rozvíjet pohybovou inteligenci. Malé dítě by mělo nejprve zvládnout základní návyky: chůzi, běh, balancování na obrubníku, skákání, skákání na jedné noze, kotouly, převaly, chytání a házení míče atp. Ty pomáhají k přirozenosti pohybu a k všestrannosti. 

Je-li dítě už pro skákání na trampolíně zralé, mělo by se tak dít vždy pod dozorem a stanovit si také rozumný časový limit, aby dítě udrželo pozornost. Přílišné namáhání na trampolíně vede i k zánětům kyčelního kloubu a bolesti kolen. 

Rodiče by proto vždy měli dbát bezpečnostních opatření:

  • Nenechávat malé děti na trampolíně bez dozoru.
  • Dbát na to, aby na trampolíně neskákalo více dětí či dospělí najednou.
  • U trampolíny chráněné sítí kontrolovat její upevnění.

Parkour 

sportsman-runs-jump-into-skyMezi další rizikovou zábavu se zařadil i parkour, který se v posledních letech stal u nás podobně populárním jako skateboarding v devadesátých letech. Vychází z armádního tréninku překonávání překážek. Ačkoli je parkour pro mnohé spíše zábavou provozovanou mimo hřiště či tělocvičnu, je důležité dodržovat bezpečnostní pravidla. Začátečníci by měli trénovat pod dohledem cvičitele na měkkém povrchu a neměli by podléhat iluzi snadnosti, jakou mohou vyvolat videa zkušených parkouristů na internetu.

Parkour však není bez rizika. Lékaři zaznamenávají nárůst úrazů, zejména mezi dětmi ve věku 12 až 18 let, včetně zlomenin končetin, luxací ramen a otřesů mozku. Při pádech z výšky hrozí i vážnější zranění vnitřních orgánů.

Pojištění

Pokud už ke zranění ze sportu dojde, vyplatí se úrazové pojištění. To může být sjednáno samostatně, nebo jako součást životního pojištění. Stane-li se úraz v cizině, hodí se určitě cestovní pojištění. To pokryje v zahraničí náklady ošetření, léčby, případné hospitalizace i repatriace domů.

 

Potřebujete pomoci se správným pojištěním pro své dítě? Neváhejte kontaktovat naše profesionály ze sítě INSIA.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM


zdroj: https://www.uniqa.cz/pro-media/aktuality/moderni-rizika-prazdnin-trampoliny-parkour/

 

 

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn